İlk 3boyutlu basılmış uçak saatte 241km hızına ulaştı!

Bir havacılık şirketi olan Aurora Uçuş Bilimleri, Stratasys firmasi ile ortaklaşa yaptığı çalışmada dünyanın ilk üç boyutlu basılmış, jet motorlu insansız hava aracını Dubai Airshowda görücüye çıkardı.

Saatte 241km/saat hıza ulaşabilen şimdiye kadar bilinen en hızlı insansız hava aracıdır. (İHA) Aurora Uçuş bilimleri şirketinde havacılık araştırma mühendisi olan Dan Campbell, projenin hedefinin havacılık firmalarının nasıl 3 boyutlu baskı teknolojisini kullanabileceklerini göstermek olduğunu söylemektedir.

3 boyutlu baskı teknolojisi, üretim süresini hızlandırıp ve üretim maliyetlerini düşürerek, tasarımcılara şu anda üretemedikleri karmaşık tasarımlar yapmalarına imkan vermektedir.
Drone üretiminde 3 boyutlu baskının faydalarını başlıklar halinde inceleyebiliriz:

 

Uçağın yaklaşık %80’ni 3boyutlu baskı ile üretilmiştir. 3 boyutlu baskı teknolojisi araştırmacılara uçak parça ağırlıklarını düşürmeyi sağlamaktadır. Böylelikle daha az yakıt ile diğer hava araçlarına nazaran daha uzun yol alabilmesini sağlamaktadır.

about-80-of-the-aircraft

Yaklaşık 14 kilogram ağırlığında olan drone 2.74 metre kanat açıklığına sahip ve 241 km/saat (150 mil/h) hıza ulaşabiliyor. Dünyanın en hızlı drone ünvanına sahip, diğer dronelar 160 km/saat (100mil/h) hızına ulaşabiliyorlar.

screen shot 2015-11-11 at 1.59.16 pm.png
3 boyutlu baskı ile üretim maliyetlerini önemli ölçüde düşürmek mümkün, bundan dolayı geliştiricilerin spesifik görevler için farklı hava araçları tasarlamaları mümkündür.

Mühendisler ayrıca 3 boyutlu baskı ile yüksek fonksiyonelliğe sahip karmaşık komponentler tasarlayabilmektedirler. Örneğin, birçok hareketli parçaya sahip kanat tasarımları yapılabilmektedir.
the-engineers-can-also-design
Daha fazla bilgi almak için uçağın videosuna göz atabilirsiniz:

kaynak : techinsider.io

2015-11-15T14:04:33+00:00