3 Boyutlu Basılmış Mimari Modeller’in Faydaları

Proje boyutu ne olursa olsun, 3 boyutlu basılan mimari modeller yavaş yavaş tek boyutlu mimari çizimlerin yerini almıştır. Birçok mimar ve inşaatçı zaman ve iş gücü maliyeti nedeniyle mimari model oluşturmaktan vazgeçmiştir. Yine de, 3D baskı teknolojisinin sunduğu imkanlar sayesinde fiziksel modeller bir kez daha pratik hale gelmiştir.

Mimarlıktaki, ölçeklendirilmiş modeller çok etkilidir. 3 boyutlu modelleme işlemi el yapımı modellere göre sayısız avantaja sahiptir. Bu avantajları aşağıda sıralanmıştır.
3 boyutlu basılmış modellerin mimarideki avantajları :

Zaman ve Para tasarrufu

 

Bir mimari modeli oluşturmak için 3D yazıcı kullanmak yalnızca tasarım işlemi sırasında zaman tasarrufu için değil aynı zamanda maliyet tasaruufu da sağlıyor. Örneğin, el yapımı modelleri kullanmak 3D üretilmiş modelleri kullanmaktan çok daha maliyetlidir. Şu anda dijital bir render oluşturmak için geçen günler içinde 3 boyutlu fiziksel bir model oluşturmak mümkündür. Ayrıca 3 boyutlu printer’ların üretim esnasında bir iş gücüne ihtiyaç duymamasından dolayı iş gücü maliyeti sıfıra yakındır.

Daha iyi bir test ve değerlendirme

 

Bir diğer önemli avantajı ise düzenleme yapmanın çok uzun zamanlar almamasıdır, Çünkü herşeye baştan başlamanız gerekmez. Ürettiğiniz büyük bir mimari modelde değişiklik yapmak için yalnızca düzenleme yapacağınız bölgeyi yeniden basmanız yeterlidir. Böylelikle düzenlemenizi bütün modele dokunmadan yapabilirsiniz.

Her model mümkündür

 

3 boyutlu baskı teknolojisi ile çok farklı geometrideki modelleri basmak mümkündür. Şu ana kadar hiçbir üretim metodunun yapamadığı aklınıza gelebilecek her türlü modeli başarılı bir şekilde üretebilirsiniz.

Daha iyi bir anlayış sağlar

 

Bir mimari tasarımın son hali müşteriye gerçekte neye sahip olacağını çok iyi anlatır. Bu noktada modelin gerçekçiliği ve ölçeklendirilmesi çok büyük önem taşır. Detaylı üretilen bir 3 boyutlu fiziksel model tasarımlarınızı daha iyi anlatmanıza yardımcı olur.

3 boyutlu baskı teknolojilerinin avantajları limitsizdir. Mimari şirketleri 3 boyutlu baskıyı aktif olarak kullanmaya başladılar. Örnek olarak, bir İsveç tasarım şirketi olan Mitekgruppen Stockholm şehrinin bir 3 boyutlu modelini oluşturmak için bir iş almıştır. Projenin tamamı 3 boyutlu printer ve Google Earth sayesinde yapılmıştır.

 

Fotoğraf: Stratasys, Ltd.

İngiltereden bir diğer şirket yaklaşık bir senedir mimari modeller inde 3 boyutlu render kullanmaktadır. Şirket, 3 boyutlu baskı teknolojisinin kendilerine eski methodlara göre çok önemli bir rekabet üstünlüğü kazandırdığına inanmaktadır.

 

JB mimarlık tarafından basılan mimari model

Creworker olarak tasarımlarınızı hayata geçirmek için en iyi fiyatları vermeye çalışıyoruz. Daha önceden ürettiğimiz modellere bir göz atın ve fikirlerinizi bizimle paylaşın. Projelerinizi bize anlatarak üretiminin her anında yardım alabilirsiniz. Creworker 3d printer’ları platform ve işletim sistemi bağımsız çalışması sayesinde size tasarımlarınızı istediğiniz ortamda tasarlama imkanı sunar.

2019-01-09T19:35:17+00:00